Playing At The Next Level

Two twenty-five Providences athletes have signed college scholarships to play their perspective sport at the next level.  Eighteen of them have played at the top level in five different sports.

Pro Athletes

Pete Clifford

Class of 2002
College:  Jacksonville University
Drafted | Arizona Diamondbacks 

Jonathan Murphy

Class of 2008
College: Jacksonville University 
Drafted | Minnesota Twins

Kyle Webb

Class of 2008
College:  
Drafted | St. Louis Cardinals

Brandon Cook

Class of 2012
College: East Georgia College 
Drafted | Evansville Otters

Walker Lockett

Class of 2012
College:   
Drafted | San Diego Padres, 2012-2018; Cleveland Indians, 2018-2019; New York Mets – present

Matthew Reitz

Class of 2012
College: Covenant College  
Drafted | Tuscon Saguaros

 

Christian Dicks

Class of 2012
College: Florida Atlantic University
Drafted | Toronto Bluejays

 

Tyler Callihan

Class of 2019
College:  
Drafted | Cincinnati Reds

 

Patric Young

Class of 2010
College: University of Florida 
Drafted | New Orleans Pelicans, 2014; Galatasaray Liv Hospital, 2014-15; Pheonix Suns, 2015; Olympiacos, Greece, 2015-2017; Olympia Milano, 2017-2018; Scandone Avellino, 2018-Present

 

Will Cummings

Class of 2010
College: Temple University 
Drafted | Houston Rockets, 2015; Rio Grande Valley Vipers, 2015; Dolomiti Energia Trento, 2016; San Antonio Spurs, 2016; Aris Thessalonika, 2016-17; Darussafaka, 2017-18, Oldenburg, 2018-19; Lokomotiv Kuban, 2019 – present 

 

Grayson Allen

Class of 2014
College: Duke University 
Drafted | Utah Jazz, 2018-19; Memphis Grizzlies, 2019 – present

 

Christian Terrell

Class of 2014
College: Florida Gulf Coast University
Drafted | Lithuania Siauliai, 2018 – present 

 

Wyatt Walker

Class of 2015
College: Samford University, North Carolina State
Drafted | Salt Lake City Stars, 2019 – present

 

LaDarien Griffin

Class of 2015
College: St. Bonaventure
Drafted | Norrköping Dolphins,  2019 – present

 

Jason Burnell

Class of 2015
College: Georgia Southern University, St. Petersburg College, Jacksonville State
Drafted | Pallacanestro Cantù, 2019-Present

David Sharpe

Class of 2014
College: University of Florida
Drafted | Las Vegas Raiders, 2017 – Present

Hollis Donaldson

Class of 2001
College: Liberty University 
Drafted | Chicago Fire, 2005

 

Eden Meyer

Class of 2014
College: University of North Florida
ATC Runners | 2019 – Present

 

College Athletes

Boys Baseball

2000 Nick Severidt – FCCJ

2001 Brandon Hodges – FCCJ

2002 Hunter Robinson – Georgia Southern

2002 Pete Clifford – Jacksonville University Arizona Diamondbacks

2002 Steve Stffler – Daytona Beach Community College

2002 Scott Williams – University Of Central Florida

2003 Austin Heilig – Mercer University

2003 Travis Martin – University Of North Florida

2003 Bubba Hardee – Lipscomb University

2004 Josh Maxwell – Valdosta State

2004 Jordan Bonser – Lipscomb University

2004 Tim Brown – Jacksonville University

2005 Steve Turner – Valdosta State

2005 Ryan Kramer – Jacksonville University

2005 Reggie Jolly – FCCJ

2006 Jeremy Harmeling – Brevard C.C.

2007 Tracy Shackfelford – FCCT

2007 Mike Smith – University Of North Florida

2007 Will Dorsey – Stetson University

2007 Lewis Fraser – Montreat College

2008 Jonathan Murphy – Minnesota Twins

2008 Marshal Rosenberg – University Of North Florida

2009 Colin Barrera – Sewanee – The University of the South

2009 Bradley Goodson – The Citadel

2009 Ryan Mcnulty – Lander College

2009 Tyler Vanover – Flagler College

2009 Kyle Webb – St. Louis Cardinals

2009 Bradley Goodson – College Of Charleston

2010 Daniel Umbreit – St Johns River Community College

2011 Ty Kelly – Daytona College

2011 Mark Cleland – Covenant College

2011 Thomas Herrington – Flagler College

2012 Christian Dicks – University Of Florida

2012 Tyler Martin – University Of Central Florida

2012 Zach Favre – University Of Central Florida

2012 Walker Lockett – San Diego Padres / New York Mets

2012 Brandon Cook – East Georgia College / Evansville Otters

2013 Matt Fitzsimmons – South Carolina

2013 Mike Howe – Lake Sumter College

2013 Luke Parker – Polke College

2014 David Boyle – Jacksonville University

2014 Casey Cribb – Jacksonville University

2014 Jack Brady – Tallahassee Community College

2014 Mac Wilson – Tallahassee Community College

2014 Jay Prather – Lake Sumtner College

2015 Hunter Jones – Valdosta State

2015 Matthew Reitz – Covenant College / Tucson Saguaros

2015 Paul Wilson –  Eastern Mennonite University

2016 Cooper Cain – Valdosta State

2016 Mccray Bennett – Florida State College

2017 Max Holmes – University Of South Florida

2017 Garrett Johnson – Christian Brothers University

2017 Elijah Gill – Florida International University

2017 Cameron Wright – Tallahassee Community College

2017 Zeke Malz – Santa Fe Community College

2018 Tyler Johnson – Tallahassee Community College

2018 Alec Sanchez – Florida State University

2018 Jake Morrow – Daytona State College

2018 Allen Roulette – Tallahassee Community College

2018 Joseph Creamons – Webber International University

2019 Tyler Callihan – Cincinnati Reds

2019 Tucker  Talbott – University Of Florida

2019 Nathan Hickey – University Of Florida

2019 Josh Gray – Tallahassee Community College

2019 Miller Murdaugh – Trinity Baptist College

2019 Max Netzel – Florida State College Of Jacksonville
2019 Ben Weeks – Tallahassee Community College
2020 Casey Hegan – Merrimack College
2020 Noah Adams – Queens University
2020 Steven Sexton –  Tifftin University

Boys Basketball

2001 Albert Fralicker – FCCJ

2003 Brian Gilbert – Jacksonville University

2003 Daniel Crew – University Of North Florida

2004 Joseph Kuhlman – Rollins College

2005 Ryan Kramer – Brevard C.C.

2006 Patrick Kuhlman – Belmont Abbey College

2007 Jeremy Harmeling – Brevard C.C.

2008 Muhammed Conteh – Western Michigan University

2009 J.P. Kuhlman – Davidson University

2010 Patric Young – University Of Florida / Italy – Sidigas Avellino

2010 Stacey Poole – Georgia Tech

2010 Alex Bodney – Eckerd College

2011 Wayne Martin – University Of Central Florida

2011 Will Cummings – Temple University / Germany Baskets Oldenburg

2012 Cameron Naylor – University Of North Florida

2014 Grayson Allen – Duke University/Memphis Grizzlies

2014 Christian Terrell – Florida Gulf Coast University / Lithuania Siaulia

2015 Ladarien Griffin – St.  Bonaventure University

2015 Wyatt Walker – Samford University/North Carolina State

2015 Jason Burnell – Georgia Southern University

2015 Ben Bobbitt – Flagler College

2015 Deion Johnson – Albany Technical College

2016 Milon Sheffield – Barry University

2016 Teddy Georgiadis – New York University

2017 Zach Bryant – University Of Alabama-Birmingham

2017 Kyle Marion – Us Naval Academy

2017 Nieja Jordan – Florida Institute Of Technology

2017 Jacorie Archie – Hillsborough Community College

2017 Tyler Perez – Us Coast Guard Academy

2018 Will Erickson – Rollins College

2019 Ahren Freeman – University Of New Orleans

Boys Golf

2009 Greg Carrier – Furman University

2014 Charles Padial – George Mason University

Boys Football

2008 David Kampfe – West Liberty University

2009 Luke Cherry – Georgia Southern

2010 Graig Johnigean – Jacksonville University

2010 Brandon Macmeekin – University Of Central Florida

2010 Tucker Blanton – University Of Sothern Illinois

2011 Isaiah Bruce – West Virginia

2011 Jimmy Von Thron – Princeton University

2011 Cameron Davis – Pace University

2013 Jaleel Green – Wofford College

2013 Draeland James – Lafayette College

2013 Jonathan Pearce – Southeastern University

2013 Jerald Helm – Defiance College

2014 Turner Ashby – Southwest Baptist University

2014 Tristyn Bennett – Southwest Baptist

2014 Kedar Bryant – Furman University

2014 David Sharp – University Of Florida

2014 Alex Awad – Case Western University

2015 Andy Godwin – Furman University

2016 Jaylen Miller – Duke University

2016 Jamauri Wakefield – Vanderbilt University

2016 Jj Jefferson – Valdosta State College

2018 Will Mallory – University Of Miami

2018 Carter Bradley – University Of Toledo

2018 Steven Godwin – Stetson University

2018 Thomas Godwin – Stetson University

2018 Chandler Kerr – Webber International University

2018 Sonny Loiacono – Ave Maria University

2018 Trevor Ford – Webber University

Boys Lacrosse

2013 Zach Price – Coker College

2014 Morgan Nurse – Shorter University

2014 Josh Hayes – Shorter University

2014 Duncan Tilka – Berry University

2014 Crew Langlois – Shorter University

2015 Aaron Jollow – Jacksonville University

2016 Nick Pitre – Calvin College

2018 Ian Anderson – University Of Montevallo

2018 Charlie Hurst – Dominican University Of California
2020 Guy Bistrow – Saint Leo University
2020 Brandon Stuckey –  Dominican University of California

Boys Soccer

2001 Hollis Donaldson – Liberty University Chicago Fire

2008 Isaac Kinman – Jacksonville University

2009 John Christie – Gardner Webb University

2011 Branden Langenberg – Flagler College

2011 Colin Brooks – Flagler College

2012 Max Tilka – Rhodes College

Boys Swimming

2011 Alex Brown – Clemson University

2017 Chase Benton – Rollins College

2019 Blake Moran – Florida State University
2020 Conner Lowery – Florida State University

Boy Tennis

2006 Katherine Nowicki – Stetson University

Girls Basketball

2014 Jo Bistrow – Valdosta State

2015 Belle Bistrow – University Of West Florida

2017 Maria Kuhlman – Belmont Abbey College

 

Girls Equestrian

2010 Ashley Ann Mcgehee – Baylor University

Girls Golf

2010 Kaitlyn Price – University Of Central Florida

2013 Courtney Cobb – Cardinal Stritch University

2017 Harlie Valinho – Daytona State College

Girls Softball

2001 Amy Moore – East Tennessee State

2001 Lindsey Potts – Judson College

2004 Sarah Travis – Lees- Mcrae College

2005 Mallory Tincher – Milligan College

2008 Ashley Silva – Eckerd College

2010  Katie Sambito – Presbyterian College

2010  Samantha Meenaghan – Gardner Webb University

2010  Jessica Childers – Gardner Webb University

2010  Nicole Gouldthread – Rollins College

2010  Kristen Kelly – Jacksonville University

2011  Sarah Doring – Florida Institute Of Technology

2013 Alyssa Pitre – Sacred Heart University

2014 Megan Hammett – Daytona State

2014 Morgan Hammett – Daytona State

2015 Larissa Medley – College Of Charleston West Virgina

2018 Kallie Jones – Florida International University

Girls Cross Country

2019 Audrey Woods – Samford University

2014 Eden Meter – University Of North Florida

2014 Grace Meyer – University Of North Florida

Girls Soccer

2002 Jamie Garside – University Of Florida

2009 Emily Longden – Lipscomb University

2010 Taylor Viana – The Citadel

2013 Cami Jackson – Florida Atlantic University

2014 Allie Cook – Coastal Carolina University
2020  Analiese Anderson – Auburn University
2020 Rylee Forster – University of South Carolina
2020 Kendal Johnson – Mississippi State University
2020 Tatum Loveless – Samford University

Girls Swimming

Ana Marie Bistrow – West Point

2016 Victoria Fonville – Oklahoma Baptist University

Girls Track & Field

2010 Taylor Viana – The Citadel

2013 Danielle Dunn – Florida Atlantic University

2014 Emily Stallings – University Of North Florida

2014 Grace Meyer – University Of North Florida

2014 Eden Meyer – University Of North Florida

2016 Makenzie Kopp – University Of Georgia

2018 Elizabeth Crosby – Jacksonville University

2019 Madison Murray – Vanderbilt University

Girls Tennis

2006 Katherine Nowicki – Stetson University

Girls Volleyball

1999 Shannon Mills – Jacksonville University

2001 Missy Mills – Milligan College

2005 Jessica Serre- FCCJ

2006 Sara Holland – FCCJ

2008 Jessica Sparks – Southeastern University

2008 Maeghan Barber – Palm Beach Atlantic

2008 Samantha Schild – Warner Southern University

2010 Courtney Copeland – Florida State Of Jacksonville

2010 Jordan Dierick – Stetson University

2011 Bailey Lindner – Hillsdalle College

2013 Tori Martella – West Florida

2014 Nicki Pritchard – Jacksonville University

2014 Jamie Wienckowski – Palm Beach Atlantic

2015 Kayla Brockway – Georgia State College

2016 Carly Davey – University Of Miami

2016 Rebecca Rowen – Sewanee University

2018 Olivia Fonville – Oklahoma Baptist University

2018 Sophia Debiase – St. Johns River State College

2019 Anela Davis – Davidson College

2019 Kamara Kelly – University Of Albany