DECEMBER 21-23, 2017 • PROVIDENCE SCHOOL

2701 Hodges Blvd • Jacksonville, Florida 32224

 

The 4th Annual Providence Christmas Classic is coming soon to Barfield Gym! This December 21-23, we will welcome a field of tradition rich boys’ basketball programs and state championship caliber teams. We are proud to host The First Academy from Orlando, FL, Windermere Preparatory School from Windermere, FL, Pace Academy from Atlanta, GA, Westwood Christian School from Miami, FL, Lincoln High School from Tallahassee, FL, Episcopal School of Jacksonville, and Ponte Vedra High School. These seven schools will join the Providence varsity boys’ basketball team for three days of exciting high school hoops!

This Christmas break, bring the family to Providence School to enjoy high school basketball in a tournament that will be sure to thrill even the casual fan! Join us on Thursday through Saturday, December 21-23, for an action-packed holiday weekend of great basketball!

Continue reading to learn about the teams and view the tournament bracket!

PARTICIPATING TEAMS

Providence Stallions

Jacksonville, FL

Head Coach:  Jim Martin

2016-17 Record & Finish: 24-6, State Finals Runner-up

Top Players:

Will Erickson, Senior,  6’6″, Guard

Ahren Freeman, Junior, 6’6″, Wing

 

Westwood Christian Warriors

Miami, FL

Head Coach: Jose Amat

2016-17 Record & Finish:18-9, Regional Semifinals

Top Players:

Sebastian Guitian, Senior, 6’8″, Forward

James Ametepe, Senior, 6’6″, Wing

Windermere Prep Lakers

Windermere, FL

Head Coach: Ben Wilson

2016-17 Record & Finish: 19-10, Regional Quarterfinals

Top Players:

Shaquan Jules, Senior, 6’7″, Forward

Rashaan Lewis, Senior, 6′, Point Guard

Lincoln High Trojans

Tallahassee, FL

Head Coach: Matt Anderson

2016-17 Record & Finish: 27-4, State Finals Runner-up

Top Players:

Tionne Rollins, Senior, 6’1″, Point Guard (IPFW Signee)

Trinton Bryant, Senior, 6’4″, Wing

Tyler Farmer, Senior, 6’3″, Wing (Polk State Signee)

The First Academy

Orlando, FL

Head Coach: Chris Mayberry

2016-17 Record: 26-2, Regional Finals

Top Players:

Elwood Tomlinson, Senior, 6’2″, Guard

Cameron Williams, Senior, 6’2″, Guard

Joe Deluzio, Sophomore, 6’6″, Guard/ Forward

Ponte Vedra Sharks

Ponte Vedra, FL

Head Coach: Bud Beech

2016-17 Record: 15-11, District Semifinal

Top Players:

Jack Johnson, Senior, 6’9″, Center (Augusta University Signee)

Ben Houser, Junior, 6’3″, Guard

Pace Academy Knights

Atlanta, GA

Head Coach: Demetrius Smith

2016-17 Record & Finish: 26-8, State Champions

Top Players:

Isaiah Kelly, Senior, 6’7″, Forward (Yale Signee)

Myles Todd, Junior, 6’2″, Guard

Episcopal School Eagles

Jacksonville, FL

Head Coach: Chip Stroud

2016-17 Record & Finish 16-9, District Semifinal

Top Players:

Marcus Brooks, Senior, 6’1″, Guard

Mike Hodges, Junior, 5″10″, Point Guard

 

GAME SCHEDULE

12/21/17 (Thursday)

Game 1: 4:00 PM    Windermere Prep vs. Lincoln

Game 2: 5:30 PM    Episcopal vs. Pace

Game 3: 7:00 PM    Providence vs. Westwood Christian

Game 4: 8:30 PM    The First Academy vs. Ponte Vedra

12/22/17 (Friday)

Game 5: 4:00 PM  Game 3 Loser vs. Game 4 Loser

Game 6: 5:30 PM  Game 1 Loser vs. Game 2 Loser

Game 7: 7:00 PM  Game 3 Winner vs. Game 4 Winner

Game 8: 8:30 PM  Game 1 Winner vs. Game 2 Winner

12/23/17 (Saturday)

Game 9: 2:30 PM      7th Place Game (Game 5 Loser vs. Game 6 Loser)

Game 10: 4:00 PM    3rd Place Game (Game 7 Loser vs. Game 8 Loser)

Game 11: 5:30 PM    Consolation Championship (Game 5 Winner vs. Game 6 Winner)

Game 12: 7:00 PM    Championship (Game 7 Winner vs. Game 8 Winner)