Championship Titles

All-Sports Awards

Providence continues to be one of the best athletic programs in Northeast Florida, winning the prestigious FACA Cary McDonald Athletic Program of the year and Florida High School Athletic Association’s Sunshine Cup in 2019.

Awards & School Records

Athletic Program of the Year 2018-2019

The FACA Athletic Program of the Year Award was named after our second Executive Director, Cary McDonald.  Each year FACA recognizes the top athletic programs in each classification with this award.  There are two criteria that used in selecting the winner: Whole School Membership and the athletic program’s finish in the FHSAA Floyd E. Lay Sunshine Cup All Sports Award.

Congrats to Providence on winning the 2019 Floyd E. Lay Sunshine Cup All-Sports Award. As the 2018-2019 school year comes to a close, so does another exceptional year of FHSAA competition. The level of talent seen during the Fall, Winter, and Spring seasons made the race for the 2018-19 FHSAA Floyd E. Lay Sunshine Cup All-Sports Awards a tight one, but the results are in. North Florida had some strong representation in the private classes, with two Jacksonville schools taking the crown. Bolles (Jacksonville) swept Class 5A Private (223.5). Their neighbors, Providence (Jacksonville), edged out Lakeland Christian with a score of 88.5 to take the 4A/3A Private overall title.

FHSAA 2017 Academic Team Champion Girls Basketball Class 4A Award Letter

Read More

The Fred E. Rozelle Sportsmanship Program honors schools whose athletic teams demonstrated exemplary sportsmanship during the regular season and the FHSAA State Series.  This award is presented to one school in each classification whose entire sports program best exemplifies the qualities of sportsmanship as demonstrated by its coaches, players and spectators.

  • Travis Martin / 2003
  • Aaron Fralicker / 2003
  • Ryan Kramer / 2005
  • J.P. Kuhlman / 2009
  • Wayne Martin / 2011
  • Tyler Martin / 2012
  • Grayson Allen / 2014
  • Wyatt Walker / 2015
  • Zachary Bryant / 2017
  • Ahren Freeman / 2019
  • Jamie Garside / 2002
  • Ashley Jones / 2003
  • Jo Bistrow / 2013
  • Belle Bistrow / 2015
  • Maria Kuhlman / 2016
  • 50 Yard Freestyle Blake Moran 20.73 / 2018
  • 100 Yard Freestyle Blake Moran 45.46 / 2018
  • 200 Yard Freestyle Blake Moran 1:43.95 / 2018
  • 500 Yard Freestyle Brian Harrington  4:52.95 / 2010
  • 100 Yard Backstroke Conner Lowery 51.76 / 2018
  • 100 Yard Butterfly Chase Benton 50.78 / 2017
  • 100 Yard Breaststroke Chris McKnight 1:00.78 / 2003
  • 200 Yard Freestyle Relay Conner Lowery, Michael Bucher, Jesse Meek, Blake Moran 1:29.37 / 2017
  • 200 Yard Medley Relay Conner Lowery, Michael Bucher, Conner Patacca, Blake Moran
  • 400 Yard Freestyle Relay Zach Sale, Brian Harrington, Alex Brown Wil Friedman 3:14.01 / 2009
  • 50 Yard Freestyle Victoria Fonville 23.83 / 2015
  • 100 Yard Freestyle Chelsea Dick 53.28 / 2004
  • 200 Yard Freestyle Ana Marie Bistrow 1:55.93 / 2010
  • 500 Yard Freestyle Ana Marie Bistrow 5:01.00 / 2011
  • 100 Yard Backstroke Hannah Schaefer 59.98 / 2007
  • 100 Yard Butterfly Rachel Sale 1:00.61 / 2003
  • 100 Yard Breaststroke Victoria Fonville 1:08.72 / 2015
  • 200 Yard Freestyle Relay Victoria Fonville, Nicole Lareau, Stephanie Baskin, Justine Watkins 1:40.43 / 2014
  • 200 Yard Medley Relay Justine Watkins, Natalie Keller, Nicole Lareau, Victoria Fonville 1:53.78 / 2014
  • 400 Yard Freestyle Relay Sara Jubes, Nicole Lareau, Justine Watkins, Ana Marie Bistrow 3:41.05 / 2011
  • 100 M Dash Joshua Johnson 10.95 / 2013
  • 100 M Hurdles Draeland James 14.58 / 2013
  • 200 M Dash Joshua Johnson 21.93 / 2013
  • 300 M Hurdles Draeland James 39.01 / 2013
  • 400 M Run Joshua Johnson 48.08 / 2013
  • 800 M Run John Martin 1:59.22 / 2018
  • 1,600 M Run Pierce Snead 4:37.7 / 2018
  • 3,200 M Run Joshua Karadeema 10:12.02 / 2011
  • 4 x 100 M Relay Jaleel Green, Jamauri Wakefield, Draeland James, Joshua Johnson 43.71 / 2013
  • 4 x 400 M Relay Draeland James, Jordan Walker, Tonan Ferrell, Joshua Johnson 3:29.33 / 2013
  • 4 x 800 M Relay Joshua Karadeema, Kenny Meyer, Brian Langenburg, Zach Sales 8:16 / 2010
  • High Jump Isaiah Bruce 6’2″ / 2010
  • Long Jump Darren Walshaw 21′ 1.75″ / 2010
  • Triple Jump Darren Walshaw 41′ 11.5″ / 2010
  • Pole Vault Jonah Casey 3.45 M / 2019
  • Discus Chandler Kerr 129′ 4″ / 2018
  • Shot Put Will Barefield 123’0″ / 2012
  • 100 M Dash Elizabeth Crosby 12.79 / 2018
  • 100 M Hurdles Elizabeth Crosby 15.15 / 2018
  • 200 M Dash Elizabeth Crosby 26.907 / 2017
  • 300 M Hurdles Makenzi Kopp 45.19 / 2017
  • 400 M Run Rylee Forster 63.30 / 2018
  • 800 M Run Danielle Dunn 2:15.31 / 2012
  • 1,600 M Run Danielle Dunn 5:02 / 2012
  • 3,200 M Run Eden Meyer 11:08:28 / 2014
  • 4 x 100 M Relay Erica Simms, Dannielle Green, Kylie Tillman, Katherine Denham 50.36 / 2012
  • 4 x 400 M Relay Danielle Dunn, Dannielle Green, Rebekah Karadeema, Cami Jackson 4:04.13 / 2012
  • 4 x 800 M Relay Eden Meyer, Sloan Sylvan, Katie Messer, Emily Stallings 9:28.70 / 2014
  • High Jump Madison Murray 1.7 M / 2017
  • Long Jump Madison Murray 5.22 M / 2019
  • Triple Jump Maddison Murray 11.05 M / 2019
  • Pole Vault Madison Murray 3.15 M / 2018
  • Discus Victoria Reiman 110′ 3.5″ / 2010
  • Shot Put Victoria Reiman 110’3″ / 2010
Championships

Nationally Recognized Sports

Providence has been recognized nationally by several national sports organizations including ESPN RISE, Max Preps, and USA Today.  Since 2010, four of the Providence basketball teams have been nationally ranked in the top 25.  The baseball team was ranked #1 in the nation in 2017 and has produced 6 professional players and 77 players have signed baseball scholarships.

Championships

10 FHSAA State Titles

Pro Athletes

18 Stallions have become Professional Athletes

Awards

Providence has won numerous athletic program awards

Athletic Achievements

Championship Titles

Boys Baseball

3 State Titles |  7 Regional Titles | 11 District Titles
  • State Champions 2003, 2008, 2012
  • Final Four 2002, 2003, 2008, 2009, 2012, 2013, 2016
  • Regional Champions 2002, 2003, 2008, 2009, 2012, 2013, 2016
  • District Champions 2001, 2003, 2006, 2008, 2010, 2011, 2012, 2014, 2015 2017, 2018
  • Independent Middle School Champions 2000, 2001, 2003, 2004, 2006, 2008, 2009, 2017

Boys Basketball

3 State Titles |  7 Regional Titles | 11 District Titles
  • State Champions 2010, 2013, 2015
  • Final Four 2010, 2013, 2014, 2015, 2023
  • Regional Champions 2010, 2013, 2014, 2015, 2023,
  • District Champions 2010, 2013, 2014, 2015, 2023
  • Independent Middle School Champions

Boys Cross Country

1 State Runner-Up Titles | 2 Regional Titles | 4 District Titles
  • State Runner-up 2017
  • Regional Champions 2017, 2018
  • District Champions 2002, 2016, 2017, 2018

Boys Football

3 Regional Runner-Up Titles | 1 Division Title | 3 District Runner-Up Titles
  • Regional Runner-Up 2010, 2013, 2014
  • Division Champions 2019
  • District Runner-Up 2010, 2013, 2014
  • Middle School IMSC Champion 2010, 2013

Boys Golf

1 State Runner-Up Title | 3 Regional Titles | 6 District Titles
  • State Runner-Up 2017
  • Regional Champions 2006, 2007, 2016
  • District Champions 2004, 2007, 2015, 2017, 2018, 2019

Boys Boys Lacrosse

6 District Titles
  • District Champions 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2019

Boys Soccer

2 Runner-Up State Titles | 5 Final four Titles  | 8 District Titles
  • State Runner-Up 2008, 2011
  • Final Four 2004, 2006, 2007, 2008, 2011
  • District Champions 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011
  • Independent Middle School Champions 2007, 2019, 2022

Boys Swimming

3 Runner-Up Regional Titles | 1 District Runner-Up Title
  • Regional Runner-Up Champions 2009, 2010, 2011
  • District Runner-Up Champions 2010

Boys Tennis

2 Regional Titles | 2 District Titles
  • Regional Champion 2011, 2012
  • District Champion 2011, 2012

Boys Track & Field

1 State Title | 3 District Titles
  • State Champion 300 Intermediate Hurdles Isaiah Bruce
  • District Champions 2009, 2010, 2022
  • Regional Runner-up 2022
  • Independent Middle School Champions 2009

Girls Basketball

1 State Runner-Up Title | 1 Regional Title | 3 district titles
  • State Runner-up 2017
  • Regional Champions 2017
  • District Champions 2017, 2019, 2022
  • Independent Middle School Champions 2006, 2007, 2009, 2010, 2019

Cheerleading

2 State Titles | 3 State Runner-Up Titles | 1 Regional Title
  • State Champions 2013, 2021
  • State Runner-up 2015, 2016, 2019
  • Regional Champions 2019

Girls Cross Country

1 State Title | 3 Regional Titles | 5 District Titles
  • State Champions 2011
  • State Runner-Up 2017
  • Regional Champions 2011, 2013, 2017
  • District Champions 2011, 2013, 2014, 2017, 2020

Girls Golf

7 Regional Titles | 8 District Titles
  • State Runner-Up 2018
  • Regional Champions 2009, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
  • District Champions 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018

Girls Soccer

3 District Titles
  • District Champions 2017, 2018, 2019, 2020
  • Regional Championship 2019, 2020, 2022

Girls Softball

1 State Runner-Up Title | 1 Final Four Title | 2 regional titles | 5 District Champion Titles
  • State Runner-Up 2008
  • State Final Four 2009
  • Regional Champions 2008, 2009
  • District Champions 2007, 2008, 2010, 2011, 2022
  • Independent Middle School Champions 2007, 2008, 2012, 2023

Girls Tennis

1 District Runner-Up Title 
  • District Runner-Up 2013

Girls Swimming

1 District Runner-Up Title 
  • District Runner-Up 2013

Girls Track & Field

10 District Titles | 5 regional titles | 1 State Title
  • State Champion 800 Meter 2014 Emily Stallings
  • Regional Champions 2012, 2014, 2015, 2016, 2017
  • District Champions 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2020

Girls Volleyball

2 Final Four Appearances | 3 Regional Titles | 13 District Titles
  • State Final Four 2017, 2018
  • Regional Champions 2014, 2017, 2018
  • District Champions 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2018
  • Independent Middle School Conference 2006, 2010, 2015, 2017, 2018